Havran, posel druhého břehu
Málokteré zvíře je tak úzce spjaté s magií a čarodějnictvím, jako ponurý havran. Jaká symbolika jej obklopuje a co může přinášet za skrytá poselství, například když se nám zjeví ve snu?
V germánské mytologii byli havrani průvodci nejvyššího boha vědění a magie Ódina, kterému nosili zprávy z celého světa. Nutno říci, že havrani jsou vskutku nesmírně inteligentní zvířata. Dokáží napodobovat zvuky ostatních zvířat a lidská slova a sdělovat si navzájem, kde se ukrývá potrava.
Havran je tedy v prvé řadě symbolem mysli, vědění a inteligence.
V legendách severoamerických Indiánů jsou havrani hrdinové kteří pomáhají lidstvu. Pro některé kmeny byl havran nositelem světla, který se vynořuje z prapůvodní temnoty při stvoření světa.
Havran je také znám jako strážce tajemství a duchovní učitel.
Havran patří mezi tradiční čarodějovy pomocníčky, stejně jako třeba kočka, žába nebo had.
Duchovní symbolika havrana
Havran k nám přilétá s rozšířeným vědomím a hlubší porozuměním. Pomáhá nám proniknout srdce druhých lidí a zakoušet jejich pocity. Přináší nám výzvu, abychom se začali transformovat na bytosti více světů (multidimenzionální) a vypudili jsme svoje vnitřní démony.
Pokud se ukáže havran jako znamení, znamená to, že ve vzduchu visí magie. Něco se chystá. Všímejte si svých snů, zejména těch hlubokých a barevných.
Havran jako čarodějnický pomocníček
Volejte ducha Havrana, abyste si ujasnili záležitost, vztah nebo duchovní cestu.
Havran dokáže pomoci s vyléčením bolestného dětství a navrácením nevinnosti.
Pokud jste ztratili kontakt s magií, havran vám dokáže navrátit pocit úžasu ze světa a pomoci manifestovat vaše přání.
Havran je dobrým léčitelem těla i duše v nouzi.
Havran jako váš totem
Ti, kteří jsou dětmi havrana, dávají přednost ústraní před lidskou společností. Často mívají nadání jako duchovní vůdci. Pokud jste pod ochranou havrana, měli byste si dávat pozor na svůj osobní stín, který se vás může snažit svést na scestí. Havran vám dává bdělost a schopnost rychle se rozhodovat. Jste přirozeným kožoměncem, umíte se dobře skrýt, svoje skutečné já před druhými.
Začněte používat svůj šestý smysl
Otevřete dveře ke svojí intuici a začněte rozumět symbolům a řeči svého podvědomí na semináři Šestý smysl.
Mohou vás také zajímat služby v oblasti jasnovidectví.
Letní škola magie
Naučte se principy magických rituálů a čarování, každý týden s jednou zábavnou lekci, která vám přijde e-mailem. Zaregistrujte si můj bezplatný kurz a podívejte se, jaká mystéria nás čekají společně.
- Anima Noira
Zajímavé téma.
Dovoluji si doplnit pár mytologických souvislostí:
Havran, vrána, krkavec – chytří ptáci černého peří s výrazným krákavým hlasem. Často se zaměňují. Zejména havran a krkavec. Na bitevních polích hodovali černí ptáci na mrtvolách (byli to hlavně krkavci). Tak se tito ptáci stali zejména v Evropě a Orientě symbolem smutku, zmaru, smrti, předzvěstí nemocí a války. Jsou považováni za strážce tajemství, podsvětí a světa mrtvých.
Řecká měsíční bohyně Hekaté se může zjevovat v podobě havrana, vrány, krkavce. Irská trojjediná bohyně války a záhuby Macha, Badb a Morrígan má schopnost proměnit se ve vránu či havrana a ti byli spojování se smrtí. Když hrdina Cú Chulainn umírá v boji, na důkaz jeho smrti mu na rameno usedá v havraní podobě Morrígan.
Ve velšském mýtu o Branwen a jejím bratrovi Bendigeidfranovi (požehnaný havran) se Branwen (bílá havranice) vdává za krále Irska. Jeden z jejich bratrů se svatbou nesouhlasí a proto krále urazí – zmrzačí mu koně. Bratr Bendigeidfran tuto roztržku zažene tím, že králi daruje kouzelný kotel, který dovede zabité bojovníky oživit.
Branwen odchází s manželem do Irska, avšak manžel na urážku nezapomněl a zachází s ní jako s otrokyní. Branwen o tom zpraví svého bratra a ten s vojskem putuje do Irska. Bendigeidfran je tak obrovský, že přes Irské moře se jen přebrodí. Jeho vojsko zvítězilo. On sám byl ale zraněn a když se blížila jeho smrt, věštil svým druhům, co se stane v příštích 87 letech. Nechal svou hlavu pohřbít v Londýně tam, kde dnes stojí Tower, obletovaný havrany. Pověst říká, že pokud se počet těchto havranů sníží pod číslo šest, bude to znamenat pád monarchie.
V Japonsku byl havran poslem bohů, v Persii byl zasvěcen bohu světla a slunce. V severské mytologii nejvyššího boha Ódina doprovázeli dva havrani: Hugin (myšlenka) a Munin (paměť), kteří mu přinášeli zprávy z celého světa.
Legenda praví, že kdysi měl havran bílé peří a krásný hlas. Takže lidé naslouchali jeho zpěvu a zapomínali naslouchat kněžím. Proto mu Bůh dal černé peří a krákavý hlas.
Ovidius píše, že havran měl původně sněhobílou barvu. Prozradil Apollónovi, že jím milovaná dívka Korónis se milovala s Ischyem. Apollón se nahněval a zabil ji šípem aniž tušil, že je s ním těhotná. Když to zjistil, vyrval z jejího těla chlapce – Asklépia (budoucí bůh lékařství) a dal ho na vychování kentauru Cheirónovi. Rozzlobil se na havrana a potrestal ho tím, že mu zčernalo peří.
(Citováno z Jaroslava Králová: Funerální symbolika v pohádkách a mýtech, 2019.)