Letní slunovrat Litha Svatojánská noc

Kvě 29, 20222 komentáře(ů)

Letní slunovrat slavili naši předkové od úsvitu civilizace. Vyrostlo kolem něj mnoho zvyklostí a rituálů, které v dnešní době opět ožívají. V dnešním článku si povíme tipy, jak tento svátek oslavit s rodinou, jak můžeme čarovat a využít energii, přítomnou v přírodě a něco zajímavostí o tradicích, které obklopují slunovrat po světě.

Energie letního slunovratu

Svátek s sebou přináší silnou ohnivou energii. Žhavé slunce je na samém vrcholu svojí pouti! Hodí se proto pro rituály, přinášející ochranu a obranu pro sebe i děti, domácí zvířata a celý dům. Posilujeme svoji vnitřní sílu a jasnou mysl. Je to také tradiční čas sběru bylin a čarování s bylinami a květy. Kromě ohně je svátek spojen také s vodou. Hodí se navštěvovat posvátné prameny, věštit zíráním do vody nebo vykonávat koupele pro přidání půvabu a štěstí.

Stejně jako předchozí sabat čarodějnic, který se odehrál kolem prvního máje, i toto období je velice oblíbené pro svatby a zásnuby.

Datum:

21. června na severní polokouli

Jména svátku:

Litha, Svatojánská noc, Midsummer

Božstva:

Vesta a Iuno (římské); Amaterasu (japonská), Re a další sluneční božstva, Lugh (keltský)

Symboly:

sluneční kolo, sezónní květy a byliny – slunečnice, růže, Brigitin kříž, svastika

Starobylý svátek slunce

Skoro všechny zemědělské společnosti si nějakým způsobem připomínaly nejvyšší bod Slunce na obloze. V tento den se dostává Slunce do zenitu. Je to nejdelší den v roce, a Slunce se jeví, jakoby nepohnutě viselo na obloze. Latinský výraz pro slunovrat doslova znamená „slunce stojí nepohnutě.“ Starobylé svatyně a kamenné kruhy jako Stonehenge byly orientovány tak, aby zvýraznily světlo při východu slunce o slunovratu.

Slunovrat si lidé připomínali také rozděláváním velkých ohňů na kopcích, na místě mezi Nebem a Zemí. Vedle této rovnováhy Nebe a Země je svátek také časem, kdy je možné hledat rovnováhu mezi vodou a ohněm. Jedním takovým zvykem bylo zapalovat velká kola, která se kutálela z kopce až do vody. Tím se symbolicky zažehnávala ničivá síla žhavého Slunce a lidé si tak připomínali, že od tohoto dne bude slunce na obloze klesat.

Shromáždění lidé vítají Slunovrat na Stonehenge, neslavnější megalitické památce na Britských ostrovech.

Tipy na rituály letního slunovratu

Ozdobte oltář květy, které jsou žluté, rudé, bílé, růžové a fialové. Vezměte si na sebe kousek zlata nebo něco žlutého, v barvě Slunce. Božstva můžete v tomto rituále reprezentovat žlutými svícemi.

Čarujte s bylinami! Můžete si namíchat magickou koupel, uvařit speciální čaj-lektvar nebo v rámci rituálu vytvořit požehnaný váček s bylinami.

Jinou možností je požádat byliny, aby odnesly z vašeho života trápení, a po rituále jej zahrabat do země nebo vhodit do ohně.

Nasbírejte svatojánské byliny. Šalvěj, rozmarýn, tymián, bazalka, levandule, svatojánský kořen, verbena nebo další.

Rozjímejte nad kvalitami ohně. Můžete prosit o ochranu, kterou ohnivá energie dobře umí – ochranu před závistivci, věřiteli, nemocí. Napište si také, k čemu chcete získat odvahu a sílu, které jsou také dary ohnivého živlu.

Kreativní aktivity:

Pohanské tradice na slunovrat

Buďte kreativní a se svými blízkými si připomeňte tento svátek. Je spoustu věcí, které můžete podniknout, kromě rituálu:

Jděte ven do přírody. Naučte svoje děti poznávat byliny, udělejte fotky, navštivte nějaké starobylé místo ve svém okolí. Je jich všude plno, stačí se rozhlédnout!

Udělejte oheň. Svatojánský oheň! Tento svátek oslavuje slunce v jeho ohnivém aspektu, tak proč si nerozdělat na zahrádce pořádnou vatru. Je to nejdelší den v roce, tak zůstaňte vzhůru – vytrvalci mohou podle zvyku čekat na úsvit a rozjímat se Sluncem.

Bubnujte a tančete. Rozhýbejte svoje tělo spirálovým tancem, který oslavuje slunce, nebo uspořádejte bubnovací kruh. Energie je přímo hmatatelná a dá se využít k vyslání společného přání!

Udělejte něco pro druhé. Svátky jsou o pohostinnosti. Slunce je symbolem spravedlnosti, která je zde pro všechny, sluneční světlo přichází každý den pro boháče i pro chudáka.

Nasbírejte květy a uvijte z nich věnec, který si můžete vyvěsit nebo jej spálit v ohni.

Uvařte si nebo upečte něco se svatojánskými bylinami, jako bazalka, šalvěj, tymián nebo rozmarýn. Tomatová omáčka nebo polévka je také vhodná. Závěrem hostiny může být ovocný salát, který připomíná sladkost tohoto období.

Letní škola magie

Naučte se principy magických rituálů a čarování, každý týden s jednou zábavnou lekci, která vám přijde e-mailem. Zaregistrujte si můj bezplatný kurz a podívejte se, jaká mystéria nás čekají společně.

- Anima Noira

2 Komentáře
  1. Jitřenka Ebnerová

    Ano, pěkně a výstižně napsané, díky.
    Já jako každoročně budu trávit tento čas na Šumavě. S vnučkami půjdeme na blinky, hlavně třezalku, z které následně budu vyrábět olej. Tebou zmíněný váček bylinek také dělám. Říkáme tomu „DEVÍTIMOCNÉ ŠTĚSTÍČKO“, a to prokaždého člena rodiny zvášť a účelově vyříkávám. Děvčata už se těší, pokud bude pěkně tak půjdeme k jezeru spláchnout ze sebe veškerou celoroční tíhu. No a pokud nebude příznivé počasí pak půjdeme ke studánce, kterou děvčata ozdobí věnečky. Přeji Ti krásné slunovratové prožívání.

    Odpovědět
  2. Adramelech

    Nejsou to špatné tipy, i když jde o hodně soft neopohanský přístup. Člověk se příjemně odreaguje, děti či vnoučata se vyblbnou a ještě se naučí znát bylinky. Vytrvalci se při čekání na úsvit mohou posilňovat tekutým sluncem v láhvi neboli metaxou.

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nový web

Sabaty

Konstelace

Konstelace ve skupine Praha

Skupina on-line