Pravda o kultech voodoo
Většina z nás cosi zaslechla o tak zvaných vúdú panenkách, neblaze proslulé černé magii na ostrovech. Voodoo zdomácnělo jako synonymum zlověstné magie. Kořeny tohoto domorodého náboženství sahají k až úsvitu lidstva. Jaké jsou kulty voodoo doopravdy?
Na obrázku: Baron Samedi, pán mrtvých a hřbitova je jedním z hlavních uctívaných duchů. Objevuje se též jako záporný hrdina v bondovce Žít a nechat zemřít (1973)
Voodoo nejstarší kult lidstva
Poznámka: Voodoo je jeden z mnoha možných přepisů slova, které údajně znamená „mystérium komunikace s duchy“, další obvyklé varianty jsou woodoo, woo-doo voudon nebo vodou.
Kořeny tohoto domorodého náboženství sahají k až úsvitu lidstva. Voodoo přežilo staletí útlaku a četné pokusy o vymýcení. Vodun, jak se tomuto kultu říká na západním africkém pobřeží, je stále nejrozšířenějším náboženstvím v řadě zemí černé Afriky. Křesťanství ve formě, kterou známe, se tam nikdy neuchytilo.
Zeměpisné mapy lžou – magie je stále velmi živá ve větší části světa, a naše země v tomto ohledu je negativní výjimkou.
Dokonce i ty nejkonzervativnější odhady hovoří o tom, že civilizace v západní části Afriky je 10 000 let stará. Odvážnější badatelé hovoří o starších kulturách, jejichž stopy vedou až k bájným kontinentům. Kořeny voodoo jsou skutečně velmi staré a sahají až kam lidská paměť dosáhne, na úsvit civilizace kdy poprvé lidé navázali kontakt s duchy. Není tedy žádnou nadsázkou říci, že se jedná o nestarší dochované náboženství lidstva, přestože jeho současná podoba byla ovlivněna novověkým obchodem s otroky a také, což je málo známo, evropským okultismem a jeho tradicemi. Možná je to právě tato starobylost a vstřebání prvků novodobých okultních řádů, které činí z vúdú jednu z nejúčinnějších forem magie, s nimiž se lze dnes setkat. Naštěstí v našich končinách není častým jevem stát se obětí cizího kouzla, ale rozmach cestování a Internetu přinesl tyto jevy blíž našim domovům, než si často myslíme.
Krvavé kořeny voodoo
Voodoo vzniklo smísením mnoha afrických domorodých tradic, které si v paměti uchovali unesení otroci, kteří byli nemilosrdně loveni a prodáváni do Nového světa, mimo jiné na ostrov Hispaniola (Saint-Domingue), kde dnes najdeme dva státy s největší tradicí vúdú – Haiti a Dominikánskou republiku. V dominikánské části ostrově se kult nazývá 21 divisiones a jména a tributy bytostí jsou odlišná. Místní varianty vúdú nalezneme prakticky ve všech místech Karibiku.
V Novém světě byli otroci přinuceni přijmout křesťanskou víru, ale jejich pánové, ziskuchtiví Francouzi, kteří smýšleli proticírkevně a byli často členy zednářských lóží, se ve skutečnosti nestarali o jejich náboženskou výuku, pakliže praktikování domorodých zvyků neohrožovali jejich politické záměry a moc nad otroky.
Otroci si našli způsob, jak zachovávat zvyky svých předků pod pláštíkem katolické víry, například tím, že přiřadili svá božstva podle určitých atributů a podobností obrázkům katolických svatých. Na dnešní Kubě povolovali španělští kolonisté otrokům jednou za rok uspořádat slavnost s rituály. Krutost otrokářů na Saint-Domingue však byla taková, že k zahnání myšlenek na vzpouru jinde stačilo je vyslovit hrozbu, že budou prodáni na Haiti.
Toto nevýslovné utrpení a utlačování vedlo nakonec k tomu, že se kněží vúdú poradili s věštbou a roku 1798 uspořádali velký rituál, který odstartoval boj o nezávislost nad kolonisty. Země se stala svobodnou, avšak cena byla vysoká.
Legendy vúdú praví, že během krvavé revoluce a boje za nezávislost bylo vytvořeno množství mocných bytostí, které spolu dodnes bojují o vládu nad ostrovem. Říká se, že nejničivější přírodní katastrofy a války se dějí tehdy, když spolu bojují mocní duchové. Po stránce historické je jasné, že hospodářská blokáda koloniálních mocností, které se bály rozšíření vzoury, a později vměšování americké politiky z Haiti učinily nejchudší místo na severní polokouli. Tato situace se nezdá mít žádné východisko ani v současnosti.
Podmínky na Haiti jsou dodnes tvrdé, nelítostné a mnozí západní pozorovatelé pochopili, že právě to je kořenem jejich mocné magie. Magie je nástrojem utlačovaných, cestou k právu v zemi plné bezpráví a možností na lepší život. Haitské smýšlení o magii a morálce je zcela odlišné od našeho vnímání svobodné vůle. I proto se často vúdú v našich očích jednostranně směšuje s černou magií. To je však jen půlka pravdy – kněží vúdú jsou vynikající bylinkáři a léčitelé, poradci a psychologové a svým klientům pomáhají řešit rozličné životní problémy.
Vúdú je nedílnou součástí haitského umění, literatury, hudby a filmu. Lidové umění ostrova, například prapory, vyšívané lesklými flitry a korálky k poctě duchů, zvané drapó, patří k ceněným sběratelským artiklům. Komunity věřících nalezneme také v USA, Kanadě a Francii, kam mnoho Haiťanů emigrovalo v průběhu 20. století před diktátorským režimem.
V roce 2003 bylo voodoo uznáno státem jako rovnoprávné náboženství s křesťanstvím. V průběhu staletí však přetrval pohled na tuto živou a krásnou duchovní tradici jako na primitivní pověru, a pohané byli obětí pronásledování, naposledy ve 40. letech 20. století, kdy katolická církev při pokusu o „vymýcení pověr“ zničila řadu posvátných míst a předmětů.
Tajné společnosti stále jsou skutečnými vládci na ostrově, a četní diplomaté dosvědčují, že jejich zvyklosti jsou stále stejně kruté. V posledních letech se s rozmachem internetu rozbujel byznys se zasvěceními a rituály na dálku, kterému bohužel padá za oběť stále mnoho bílých duchovních hledačů. Ceny za rituály jsou astronomické a jejich součástí nebývají skutečná zasvěcení.
V tvrdých podmínkách Haiti je docela běžné brát západní lidi jako pouhý zdroj peněz a pokud na místě zanecháte svoje volty, jako vlasy, tělní tekutiny apod., můžete se dočkat i toho, že nebudou používány k vaší ochraně a požehnání, ale k manipulaci. Takový hrnec je třeba pohřben a zatížen kamenem, a když čaroděj potřebuje poslat peníze, přijde ho prostě bít holí. Nic pěkného, že?
Vzhledem k množství vydaných knih na toto téma (Haitské voodoo, Voodoo kvantový skok, Rituály voodoo v praxi) roste zájem o voodoo a počet praktikujících i v naší krajině. Pokud zvažujete zasvěcení, nebo se domníváte, že jste se s magií voodoo dostali do kontaktu, obraťte se na nezávislého profesionála.
Loa, duchové vúdú
Loa (Lwa – francouzsky „zákon“) jsou personifikované kosmické síly a principy voodoo. Věřící je označují také jako mystéres, mystéria nebo invisibles, neviditelné. Popisovat Loa jako bohy a bohyně je nepřesné, nejlepší výraz jsou asi duchové.
Vúduisté věří jako mnohá africká náboženství, že na počátku byl jeden Stvořitel či Stvořitelka, z něhož všechno emanovalo. Ten se stáhnul do pozadí a pro magické a kultické konání se považuje za příliš vzdáleného a nedostupného lidem. Vládu nad světem svěřil duchům, kteří jsou zde proto, aby nás učili a aby nám pomáhali.
Afričtí otroci, zavlečení do Nového světa, pocházeli z mnoha různých kmenů. Výsledný pantheon navíc obohatili katoličtí svatí a zbožštělí hrdinové haitské revoluce. Dnes lze rozeznat tři základní národy (nachon) Loa: Rada, Petro a Ghede.
Zjednodušeně bychom mohli říci, že Loa Rada jsou klidní, starobylí duchové Dahome. Jejich jméno se odvozuje od přístavu Arada, kde byli nakládáni otroci. Jejich výchozími barvami jsou modrá a bílá a živlově souvisí s vodou.
Loa Petro jsou prudcí, ohniví duchové, kteří vznikli v drsných podmínkách otrokářství. Jejich barvami jsou červená a černá.
Loa Ghede mají výchozí barvy černou a fialovou či purpurovou. Nemají vztah k žádnému národu – představují chtónický živel, metafyzický Hřbitov s jeho obyvateli. Ghede mají těsnou vazbu k sexualitě a plodnosti, smrti, humoru a říká se, že jsou nejblíže naší hmotné sféře. Pracovat s nimi může každý, neboť všichni máme předky a jednou zemřeme. Ghede jsou často mimořádně obscénní, protože se vymykají všem společenským normám. Mají rádi alkohol, tabák a dobrou zábavu. Jako mrtví jsou věčně nenasytní a kdo s nimi pracuje, brzy přijde na to, že není radno snažit se je ošálit nebo ošidit – kdo překročí určité hranice, může počítat s jejich odplatou.
Baron nebo také Vévoda je jejich vůdcem a jako takový jeden z nejmocnějších duchů vůbec. Zobrazuje se často ve viktoriánském obleku s vycházkovou holí. Ghede jako takoví se nejčastěji zjevují jako kostlivci nebo tmaví lidé, často s velmi legračním oblečení a falickou symbolikou. Baronů je podle tradice 21 a nejmocnějším z nich je Baron Samedi, gentleman a švihák, který se rád ukazuje mezi lidmi. Evropanům nejvíce známá popkulturní podoba Barona je Grimm Reaper, postava děsivého žence s kosou. Setkat se s ním mohli také jako se záporným hrdinou ve filmu Žít a nechat zemřít.
Letní škola magie
Naučte se principy magických rituálů a čarování, každý týden s jednou zábavnou lekci, která vám přijde e-mailem. Zaregistrujte si můj bezplatný kurz a podívejte se, jaká mystéria nás čekají společně.
- Anima Noira
Takový pěkný článek, a nikdo jej tady nekomentuje.
Pro pobavení vkládám aspoň tematicky korespondující sen.
Sen o africkém vúdúistovi
(v noci ze 27. na 28. prosince 2014)
Setkal jsem se nějakým africkým vúdúistou. Jsme domluveni, že mi předvede zvláštní nekromantickou techniku, která se používá v případech, kdy je člověk teprve krátce po smrti, a jejímž výsledkem je jakási nepravá zombie. Spěcháme na místo. Protože to není daleko, jdeme pěšky.
Cestou vyprávím, že jsem na webu viděl video: Na Tchaj-wanu převáželi nákladním autem hrocha, on vypadl ven a těžce se zranil. „No jo, Číňani,“ říká černý kouzelník. „Nevědí, že hroch je křehké zvíře. U nás už malé děti učíme, že musí dávat pozor, aby hrocha neupustily.“
Poté přispěje historkou pro změnu černoch. Jestlipak vím, že peníze byly vynalezeny v Africe o pěkných pár tisíciletí dřív, než je začali používat Féničané? Jenže potom znalost peněz zase upadla v zapomnění. Ptám se, z čeho se ty peníze dělaly a kde se vykopaly. On říká, že se razily z mědi a ze stříbra, a že archeologické nálezy pocházejí z jedné jihoafrické lokality. Na mincích byly vyražené různé symboly, jako kupříkladu hroch, které označovaly jejich hodnotu.
Kouzelník mi sděluje, že k operaci přibereme jeho syna, aby se také zaškolil. Na můj překvapený pohled zareaguje slovy, že to není obyčejné dítě, nýbrž že jej zplodil s jedním božstvem. Kluk si nedávno hrál s hrochem a polámal ho, parchant. Na rohu čeká asi tříletý černoušek. Vypadá, že to bude pěkný spratek. Přesto se k polobožskému kloučkovi se zájmem skloním, abych si jej prohlédnul, a on chce pochovat. Zdvihnu ho a kousek jej nesu. Mrňous však najednou příšerně ztěžkne, takže jej málem upustím. Rychle ho postavím na zem a on se rozesměje, zjevně spokojený, jaký se mu podařil dobrý vtip.
„Tu mrtvolu,“ říká kouzelník, „ukradneme z márnice a odvezeme ji taxíkem.“ Namítám, že žádný taxikář mrtvolu do auta nevezme. „A proč ne?“ diví se černoch. „U nás by byl rád, že má kšeft. Pasažér jako pasažér. Jen když za něj někdo zaplatí. To tady u vás ten kapitalismus tak špatně funguje?“ Pokrčím rameny. „No to nevadí,“ říká on. „Tak se tam někde schováme a počkáme, až všichni odejdou. Pak ji oživíme. Ony totiž tyhle falešné zombie strašně řvou a vyjí zoufalstvím jak hladový karakal, když přijdou k vědomí.
Zbytek snu jsem zapomněl.
Správný taxikář by měl dělat, že nic nevidí a být rád za každý kšeft 😀
Dobrý den . Mám zájem se svámi setkat ,ale nevím jestli je to možné. Trošku vám osvětlím sytuaci. Před třemi měsíci při kempování mne potkalo zřejmě asi zlo které omezuje moji svobodnou vůli . Několikrát mne to také upozornilo před možnými jedinci čte to mé myšlenky pohybuje se to v mém těle . Také to umí zmizet a zase se zjevit říká mi ,že je mojí duší to vše ,ale někdo stvořil kvůli pomstě opčas hlas není skreslený intonací .A poznávám lidský hlas nebo je to převzatý to nemůžu určit . Může mne to usmrtit v jakou koliv chvíli to už také předvedl tedˇ slyším komentáře a urážky. Dost mne to pomlouvá a skresluje info o mne snaží se to bud o obsazení mne nebo kopírování . Uvnitř mne probíhá i komunikace . Je to sebevědomé a zdá se jako že si to troufá .Co mi doporučujete v této situaci?